Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.

Gajusz Juliusz Cezar

KLASA PSYCHOLOGICZNO-SPOŁECZNA dedykowana jest wszystkim tym, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje w zakresie szeroko rozumianej pracy z ludźmi. Jej członkowie będą poznawać tajniki ludzkiej psychiki, kształtując swoje umiejętności interpersonalne i biorąc udział w licznych działaniach o charakterze prospołecznym, kulturalnym czy wolontaryjnym.

Uczniowie tej klasy będą realizować PRZEDMIOTY NA POZIOMIE ROZSZERZONYM (język angielski i język polski) oraz PRZEDMIOTY UZUPENIAJĄCE (PODSTAWY PSYCHOLOGII, prowadzone przez doświadczonego psychologa; oraz JĘZYK MIGOWY – to pierwsza tego rodzaju klasa na Śląsku!). Drugim językiem obcym nauczanym w tym oddziale będzie język hiszpański.

 

Oprócz cotygodniowej lekcji psychologii w szkole, członkowie tej klasy uczestniczyć będą w wykładach z podstaw tejże, animacji społecznej i kulturalnej, uruchamiania inicjatyw społecznych oraz w warsztatach ze specjalistami z zakresu nauk społecznych – zajęcia te organizowane będą przy WSPÓŁPRACY z ważnymi UCZELNIAMI województwa: Uniwersytetem Śląskim, Wyższą Szkołą Pedagogiczną czy Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej.

Młodzież tego oddziału zachęcimy także do uczestnictwa w ZAJĘCIACH KSZTAŁTUJĄCYCH UMIEJĘTNOŚCI MIĘKKIE: treningach kreatywności oraz ćwiczeniach autoprezentacji i kompetencji społecznych, wystąpień publicznych, pracy w grupie i atrakcyjności interpersonalnej. Uczniowie będą podejmować się realizacji DZIAŁAŃ PROEKOLOGICZNYCH (poprzez uczestnictwo w akcjach przeprowadzanych na terenie szkoły, oraz regionu, spektaklach teatralnych, happeningach czy festiwalach) oraz DZIAŁAŃ PROSPOŁECZNYCH (takich jak: cykliczne spotkania i wspólne działanie z osobami niesłyszącymi, ze społecznością lokalną, akcje charytatywne i kulturalne, pomoc osobom starszym).

Członkowie tej klasy będą również uczestniczyć w pracach SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU, którego tradycją jest organizacja licznych akcji charytatywnych w obszarze naszego liceum jak również we współpracy ze środowiskiem lokalnym. Należy tu wymienić przede wszystkim zbiórki: karmy dla zwierząt ze schroniska, karmy dla ptaków w okresie jesienno-zimowym, pluszowych misiów dla dzieci z oddziału onkologii czy plastikowych korków dla Kamilki (dziewczynki wymagającej długotrwałego leczenia) oraz przygotowanie świątecznych paczek dla dzieci z ochronki przy parafii pw. św. Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu i kartek bożonarodzeniowych dla seniorów oraz pomoc osobom starszym w okresach przedświątecznych. W ubiegłym roku zaangażowaliśmy się w akcję EKOBOHATER, zdobywając trzecie miejsce na szczeblu ogólnopolskim. Zasadziliśmy też nasze Pola Nadziei - kwiaty, które niebawem na nich wyrosną, zostaną zlicytowane na rzecz Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła. Warto dodać, że nasze Koło Wolontariatu współpracuje z istotnymi instytucjami: Polskim Związkiem Głuchych, Zespołem Szkół dla dzieci i młodzieży słabo słyszących i niedosłyszących, oddziałami onkologicznymi w Katowicach, Domem Dziecka, Domem Opieki Społecznej czy Centrum Krwiodawstwa. Z ostatnią z nich współorganizujemy akcję poboru krwi. Wraz z Fundacją DKMS poszukujemy i rejestrujemy potencjalnych dawców szpiku. Ponadto zapraszamy uczniów tej klasy do udziału w innych wydarzeniach, organizowanych na terenie szkoły, takich jak: Dni Języków Obcych, okolicznościowe akademie, wycieczki tematyczne.

BYĆ CZŁOWIEKIEM – TO BRZMI DUMNIE! Przekonasz się o tym, wybierając naszą KLASĘ PSYCHOLOGICZNO-SPOŁECZNĄ.

Back to top