• XIV Liceum Ogólnokształcące
  XIV Liceum Ogólnokształcące
 • to wyjątkowa szkoła
  to wyjątkowa szkoła
 • dla lubiących wyzwania
  dla lubiących wyzwania
 • przygodę
  przygodę
 • oraz działania artystyczne
  oraz działania artystyczne

W dniach 3 i 4 października Living Space Theatre przeprowadzi trzyetapowy program edukacji antydyskryminacyjnej dla uczniów naszego liceum.

Pierwszą część programu stanowić będzie wykład przeprowadzony przez Alinę Czyżewską, działaczkę i aktywistkę na rzecz akceptacji odmienności i przestrzegania praw człowieka. Wykład połączony będzie w interaktywnym działaniu z prezentacją spektaklu pt. “Jezus Maria, Uchodźca!” w reżyserii Jakuba Margosiaka i Grzegorza Łabudy. Tytuł spektaklu nawiązuje do strachu i niepewności, która pojawia się w ludziach podczas kontaktu z odmiennymi kulturowo osobami. Tematyka przedstawienia jest punktem wyjścia do omówienia problemu w szerszej, bardziej uniwersalnej skali – edukowania o konieczności tolerancji wobec przedstawicieli mniejszości narodowych, religijnych, etnicznych i innych. Podsumowującym, trzecim etapem programu będzie debata naszych uczniów, artystów i eksperta na temat dyskryminacji oraz wspólne poszukiwanie środków przeciwdziałania tego typu zachowaniom. Czas trwania wykładu, spektaklu i debaty to dwie godziny zegarowe.

Informacje o spektaklu:

„JEZUS MARIA, UCHODŹCA!”

Opis spektaklu:

"Oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić». On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu." Mt 2, 13-14

Do Polski przybywa coraz więcej uchodźców – pojawiła się Maryja z dzieciątkiem, jest też Miś-niedźwiadek i wielu innych – tłumy czekają u granic Polski. Czy wpuścimy ich na nasze podwórka? Zapraszamy na wyjątkowo barwne uchodźcze show…

 

Szczegóły spektaklu:

Produkcja: Living Space Theatre

Reżyseria: Grzegorz Łabuda, Jakub Margosiak

Wykonanie: Anna Mikuła, Grzegorz Łabuda, Jakub Margosiak

Muzyka: Mateusz Flis

Kostiumy: Magdalena Sendek

Rozmowy: Alina Czyżewska

Czas trwania: 70 min.

Trailer:

https://vimeo.com/309833534?fbclid=IwAR2MrXPtFzlIzqCTI5MXCLfvKt0eeUIfEgTZErGcQjBN_8dRTtF_6WsEngI

Projekt zrealizowany został w ramach zadania "Zrozumieć kulturę" dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w ramach wspierania wielokulturowości regionu.

Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.

Wydarzenie odbędzie się w sali nr 1.  3 i 4 października od godziny 12:30.

Back to top