• XIV Liceum Ogólnokształcące
  XIV Liceum Ogólnokształcące
 • to szkoła
  to szkoła
 • dla lubiących wyzwania, przygodę
  dla lubiących wyzwania, przygodę
 • dobrą zabawę
  dobrą zabawę
 • oraz działania artystyczne
  oraz działania artystyczne

m
aa
aaa
aaaa
b
ccc
bb
bbb
bbbb
bbbbb
c
cc
d
cccc
dd
ddd
Previous Next
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Katowicka młodzież nie mówi jak do ściany

W pierwszym tygodniu wakacji –w dzielnicy Józefowiec –rozpoczęły się warsztaty streetartowe ze znaną śląską artystką Moną Tusz. Uczniowie XIV LO im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach wraz z aktywistką odnawiali starą, odrapaną ścianę. Mur stał się miejscem, gdzie licealiści mogli wyrazić siebie i odreagować miniony,  trudny  rok  szkolny  w  cieniu  pandemii. To ma być wasze, od serca.

To będzie ściana do czytania–mówiła Mona. Finalne zajęcia odbyły się 30 czerwca i to właśnie wtedy na murze pojawiły się hasła, z którymi młoda społeczność bardzo mocno się utożsamia.Młodzież nie zaczęła pracy od rzucania mięsem, a od rzucania wielu haseł, które poniekąd  są  wspólne  dla  różnych  narodowości.  W  ostateczności  uczestnicy warsztatów wybrali między innymi wyrażenia takie jak veni, vidi, viciczy Always Look  on  the  Bright  Side  of  Life. Ta pierwsza myśl oznacza to, że ci, którzy przyjdą do szkoły, będą zwycięzcami; żeby dążyć do celów i się z nimi zapoznawać –mówiła Sajana, uczennica liceum. To hasło jest dobre, bo ma związek z literaturą–popierał Dawid, kolega Sajany i pomysłodawca drugiego, muzycznego cytatu. Kolejne dni upływały na projektowaniu własnych liter, które według Mony powinny być dopasowane do sensu danego aforyzmu. Teraz możemy podziwiać mur, który nie stanowił bariery, a chętnie „współpracował” z licealistami, nawet w pochmurną lub zbyt upalną pogodę.Warsztaty z Moną Tusz zorganizował Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w ramach zadania  pn. PETARDA! Projekt  dofinansowano  ze  środków  Ministra  Kultury, Dziedzictwa  Narodowego  i  Sportu  w  ramach  programu  Narodowego  Centrum Kultury Ojczysty-dodaj do ulubionych 2021. Dzięki PETARDZIE! Teatr zrealizował także  inne  formy  aktywności  angażujące  twórczo  młodzież:  konkurs  literacki, warsztaty tworzenia wlepek, happening i warsztaty teatralne. Inicjatywa ma na celu kształcenie kompetencji językowych młodych ludzi i zachęcanie ich do wyrażania własnego  zdania  na  temat  otaczającej rzeczywistości.  Punktem  wyjścia  do podjęcia  wszystkich  działań  jest  odpowiedź na  pytanie: Co  mnie irytuje  we współczesnym  świecie  i  w  jaki  sposób  chciałabym/chciałbym  to  zmienić? Odpowiedzi zostały z młodzieżą zaadaptowane na różne rodzaje sztuki: street art, happening oraz spektakl teatralny, który powstaje na bazie tekstów nagrodzonych w konkursie literackim.

Autorka tekstu: A.T. (uczestniczka programu Narodowego Centrum Kultury –„Praktykuj w kulturze” w ŚTLiA Ateneum w Katowicach)

 

 

Dziękujemy za zaangażowanie WSZYSTKIM uczestnikom  projektu "Petarda" : naszym uczniom, Pani Monie Tusz, pracownikom Teatru Ateneum, Pani Beacie Małysz. 

Dyrekcja 

Back to top