• .
  .
 • 1A
  1A
 • 1B
  1B
 • 1C
  1C
1
4
7
10
13
19
21
23
26
28
29
30
31
35
41
37
Previous Next
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Szkolne Koło Turystyczne SUCHARTUR wybrało się z uczniami klasy IIb na jednodniową wycieczkę do Cieszyna.

„Mały Wiedeń” zaczęliśmy zwiedzać od Kirkutu, jednego z najstarszych w Polsce cmentarzy żydowskich. Zagłębiliśmy się w historię Narodu Wybranego oraz poznaliśmy rytuały związane z pochówkiem. Do refleksji nad tym tematem zachęciły również girlandy bluszczu oplatające pochyłe od czasu macewy, ukryte wśród starych drzew.

Za wzgórzu zamkowym mięliśmy okazję wejść na dawną wieżę ostatecznej obrony, która stanowi dzisiaj elementromantycznego ogrodu. Z góry podziwialiśmy Cieszynpodzielony rzeką Olzą na dwie części: polską i czeską. Wszystkich uczestników wycieczki zachwyciła romańska rotunda, która jest jedną z najstarszych budowli na obszarze Polski.

Mijając Pałac Myśliwski Habsburgów wzdłuż Cieszyńskiej Wenecji, dotarliśmy do Studni Trzech Braci. To właśnie w tym miejscu, według legendy, rozpoczęły się dzieje miasta. Starymi uliczkami dotarliśmy na plac teatru, z którego blisko już było do Książnicy Cieszyńskiej. Stare księgi, które można podziwiać zza szyby, zrobiły na nas duże wrażenie! Zwiedziliśmy Plac Targowy i rynek starego miasta, omówiliśmy kilka ważnych budynków.

Potem nadszedł czas na grę miejską. Przed uczestnikami nie lada zadanie! Kto patrzy na nas z góry na starym targu? Gdzie kiedyś znajdował się ostatni przystanek tramwaju? Dzięki sprytowi oraz pomocy mieszkańców uczniowie bardzo dobrze wykonali zadania.

Na koniec pozostawiliśmy odwiedziny w Kościele Jezusowym, największym kościele protestanckim w Polsce! Pracownik Muzeum Protestantyzmu przypomniał podstawowe informacje związane z reformacją;wskazał także różnice w budowie kościołów: katolickiegoi zreformowanego. Udaliśmy się również do muzeum, w którym zobaczyliśmy m.in.: najstarszą Biblię w Polsce, dawneuwagi nauczycieli, pisane w dzienniczkach uczniów szkół protestanckich.

Z ogromnym bagażem informacji z historii i architektury, zadowolona IIb, autokarem, udała się do Katowic. Z niecierpliwością czekamy na najbliższy wtorek! Z samego rana rusza Królewski Rajd rowerowy Suchara. Tym razem kierunek Kraków!

Back to top