• XIV Liceum Ogólnokształcące
  XIV Liceum Ogólnokształcące
 • to wyjątkowa szkoła
  to wyjątkowa szkoła
 • dla lubiących wyzwania
  dla lubiących wyzwania
 • przygodę
  przygodę
 • oraz działania artystyczne
  oraz działania artystyczne

11 marca klasy 1B i 2B miały okazję wziąć udział w ciekawych zajęciach edukacji regionalnej on-line. Wirtualnie nasze liceum odwiedziła Pani Rita Śliwa, historyk i pracownik Muzeum w Gliwicach.

Podczas pierwszej lekcji nasz Gość przybliżył uczniom epokę dwudziestolecia międzywojennego, zwracając uwagę na sytuację naszego regionu i ważne postacie, które w owym czasie go zamieszkiwały,oraz uwzględniając podział Śląska na: Czarny, Biały i Zielony.

W drugiej części zajęć Pani Rita wygłosiła wykład pt. „Polski modernizm na Śląsku”, omawiając perły architektury województwa, które powstały w dwudziestoleciu międzywojennym i były symbolem nowych czasów. Nie mogło zabraknąć tu wzmianki o gmachu Sejmu Śląskiego (a obecnej siedzibie Urzędu Marszałkowskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego), pierwszej siedzibie Muzeum Śląskiego czy ogrodach jordanowskich.

Warto dodać, że w lekcjach tych w marcu uczestniczyło aż sześć klas naszej szkoły (wszystkie pierwsze oraz dwie drugie - oddziały wojskowo-pożarnicze).

Bardzo dziękujemy Pani Ricie Śliwie za interesujące wykłady, a Pani Beacie Małysz - za ich organizację.

 

Sprawdź ile wiesz !

 

  

Back to top