• .
    .
  • .
    .
  • .
    .
  • SUCHAR to
    SUCHAR to
  • przygoda
    przygoda

Szczególną datą w historii naszego kraju jest 17 września. Tego dnia 1939 roku Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich dokonał inwazji na Polskę, która w owym czasie mierzyła się już z nacierającymi ze strony zachodniej wojskami nazistowskiej III Rzeszy. Wybuch II wojny światowej miał wiele tragicznych konsekwencji. Jedną z nich stały się masowe deportacje polskiej ludności na Sybir. Warto dodać, że nasi przodkowie już wcześniej znaleźli się na owej „nieludzkiej ziemi”, na jaką zesłani zostali w czasie zaborów.

Aby upamiętnić martyrologię wielu przedstawicieli naszego narodu, którzy zostali tam przesiedleni, co roku obchodzony jest Dzień Sybiraka. I tym razem nie mogło zabraknąć nas na towarzyszącej mu uroczystości. Nasze liceum reprezentowali uczniowie wybranych klas: 2E, 3D i 4B. Tradycyjnie wydarzenie miało miejsce pod tablicą poświęconą Józefowi Zemłe, gdzie Pani Dyrektor Justyna Kluz-Machlik wraz z drugoklasistą Olkiem złożyła wiązankę kwiatów, i na cmentarzu przy ulicy Francuskiej. Oficjalną część spotkania przy pomniku „Sybiracy-Sybirakom” poprowadziła Pani Anna Gryglaszewska. Młodzież oddziałów wojskowych pod kierunkiem Nikodema z klasy 4C utworzyła dwa poczty sztandarowe: sybiracki i szkolny.

 

Wydarzenie było także okazją do nagrodzenia osób zasłużonych dla Związku Sybiraków. Srebrną odznaką zostały uhonorowane Panie: Justyna Kluz-Machlik, Beata Małysz i Anna Gryglaszewska.

 

Dla uczniów „Suchara” była to ważna lekcja historii. Mogliśmy poznać lepiej historię deportacji, przedstawioną przez Panią Małgorzatę Kalańską, Prezes katowickiego oddziału Związku, a podczas nieoficjalnej części spotkania mieliśmy okazję wysłuchać osobistych wspomnień świadków historii.

 

Bardzo dziękujemy naszym uczniom za udział w wydarzeniu!

Back to top