Uniwersytet Najlepszych to innowacyjny program, powstały z inicjatywy: Uniwersytetu Śląskiego, Miasta Katowice i Miasta Sosnowiec. Jego celem jest rozwijanie pasji uczniów, wspieranie ich aktywności poznawczej i kreatywności oraz odkrywanie młodych talentów w rozmaitych obszarach nauki.
W tegorocznej edycji programu wzięło udział siedemnaścioro uczniów. Pod okiem doświadczonych tutorów rozwijali swoje zainteresowania i kształcili umiejętności badawcze. Jedną z tych młodych osób, biorących udział w przedsięwzięciu, była Emilia Czaja, która podczas konferencji podsumowującej tegoroczną edycję „Uniwersytetu Najlepszych” omówiła swój projekt: "Szyfry z punktu widzenia matematyki".
Jesteśmy dumni z Licealistki i cieszymy się z tego, że tak godnie reprezentowała naszą szkołę. Emilce życzymy wielu sukcesów w poszerzaniu swojej wiedzy z różnych dziedzin nauki oraz dalszego kształtowania Jej licznych talentów. Serdecznie gratulujemy!
Klasy IIB oraz II D 5 grudnia w ramach zajęć z edukacji regionalnej wybrali się do Centrum Wolności i Solidarności przy Kopalni Wujek. Uczniowie zdobyli dużo informacji historycznych związanych ze Stanem Wojennym, "Solidarnością" i Lechem Wałęsą, upadkiem "żelaznej kurtyny" oraz poznali s przebieg akcji protestacyjnej na terenie kopalni. Gdzie nas udamy się na następne zajęcia przybliżające historię, sztukę i współczesność Katowic i okolic? To jeszcze tajemnica, ale obiecujemy , że w następnej relacji ją zdradzimy.
7 listopada klasy II B i II C udały się na zajęcia z edukacji regionalnej do Muzeum Historii Katowic. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak mieszkali bogaci mieszczanie z końcem XIX wieku. W części muzeum poświęconej historii miasta poznali początki osadnictwa naszego miasta, okres rewolucji przemysłowej, czasy powstań śląskich i okres I i II wojny światowej.
Klasy IIA oraz C wzięły udział w lekcji edukacji regionalnej , która odbyła się w Instytucie Korfanego. Tematem zajęć były wybitne kobiety z naszego regionu, które wpłynęły na historię Katowic. Wykład pt. "Herstorie" wzbudził ciekawość . W drugiej części spotkania licealiści poznali "od poszewki", jak ubierały się nasze prababki, omy i starki. Spotkanie w instytucie pozwoliło zrozumieć, jak wielką rolę odegrały panie w ubiegłym stuleciu.
Na lekcjach biologii w klasie drugiej uczniowie wykonali modele ludzkiego szkieletu trójwymiarowego różnymi technikami, a w klasie trzeciej tworzyli model DNA, również w 3D. Wykorzystali do tego m. in.: patyczki, słomki, plastelinę, masę solną, odpady. Ucząc się przez zabawę , wykazali się dużą kreatywnością, a najlepsze prace zostały wytypowane do konkursu szkolnego, którego wyniki przedstawiamy poniżej: