• XIV Liceum Ogólnokształcące
  XIV Liceum Ogólnokształcące
 • to wyjątkowa szkoła
  to wyjątkowa szkoła
 • dla lubiących wyzwania
  dla lubiących wyzwania
 • przygodę
  przygodę
 • oraz działania artystyczne
  oraz działania artystyczne

25 marca klasa 1A i wszystkie klasy drugie naszego liceum miały okazję wziąć udział w kolejnej, ciekawej lekcji edukacji regionalnej. Zajęcia zatytułowane „Święta z zajączkiem. Wielkanoc na Śląsku” zostały przeprowadzone w formie zdalnej przez Panią Martę Witoń, pracownika Muzeum w Gliwicach i historyka sztuki.

Nasz Gość przedstawił najważniejsze, dawne obrzędy i zwyczaje związane z przygotowaniami do świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz ich obchodami. Pani Witoń omówiła tradycje wielkanocne zgodnie z kalendarzem Wielkiego Tygodnia. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziły takie zwyczaje jak: palenie Judasza, poszukiwanie przez dzieci jajek wymienianych na drobne prezenty od „zajączka”, chodzenie z „kokotkiem” (kogucikiem) oraz „goikiem” (bukietem kwiatów pokaźnych rozmiarów) czy „śmirgust”, czyli współczesny śmigus-dyngus. W czasie zajęć poznaliśmy symbolikę pokarmów święconych w kościołach w Wielką Sobotę oraz rodzaje słodkich przysmaków, jakie można było znaleźć na niedzielnym stole.

 

W drugiej części zajęć nasi licealiści sprawdzili, ile udało im się zapamiętać z usłyszanej prelekcji, rozwiązując zadania zawarte w karcie pracy. Uczniowie chętnie dzielili się z Prowadzącą swoimi przemyśleniami na tematy poruszane w Jej wykładzie.

 

Bardzo dziękujemy Pani Marcie Witoń za wirtualną wizytę w naszej szkole oraz przygotowanie prelekcji i warsztatów dla młodzieży XIV LO.

 

Back to top