• .
    .
  • .
    .
  • SUCHAR to
    SUCHAR to
  • nauka
    nauka
  • wyzwania
    wyzwania

Obchody naszego Tygodnia Europejskiego uświetnili swoją obecnością wykładowcy z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego.

W środę, 26 lutego, odwiedzili nas: Pani dr Karolina Pospiszil-Hofmańska, Pani dr Aleksandra Łyp-Bielecka oraz Pan dr Mateusz Sokulski. „Kultury i literatury regionalne w Polsce, czyli czy można dogadać się z Kaszubem” to tytuł pierwszych zajęć – zaproponowanych młodzieży przez Panią dr Pospiszil-Hofmańską, która przybliżyła nam problematykę zróżnicowania Polski pod względem kulturowym, językowym i historycznym. Warsztaty Pani dr Łyp-Bieleckiej zatytułowane „Dach, Farbe, Kabel, Kartoffel, Regal, Scheibe? To przecież dach, farba, kabel, kartofel, regał i szyba! Niemiecki jest łatwiejszy niż myślisz, czyli o zapożyczeniach z języka niemieckiego w polszczyźnie” zostały przeprowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – kodów QR. Zajęcia te pozwoliły nam zauważyć, jak wiele słów obecnych w polszczyźnie zostało zaczerpniętych z języka zachodnich sąsiadów. Pan dr Sokulski natomiast wygłosił wykład pt. „Amerykańskie zaangażowanie w Europie po II wojnie jako środek ku przezwyciężeniu podziału Europy” i opowiedział o sytuacji naszego kontynentu w II poł. XX wieku, po zapadnięciu tzw. „żelaznej kurtyny”.

Piątek, 28 lutego, był ostatnim dniem Tygodnia Europejskiego. Odwiedziło nas dwoje wykładowców Uniwersytetu Śląskiego. Pan prof. dr hab. Rafał Borysławski w swoim wystąpieniu w językach angielskim i polskim pt. „Dokąd odpłynęły Wyspy Brytyjskie? Historyczne, polityczne i dramatyczne okoliczności brexitu” opowiedział uczestnikom projektu o sytuacji Zjednoczonego Królestwa i przyczynach, które doprowadziły do opuszczenia przez tenże kraj Unii Europejskiej. Pani dr Cecylia Tatoj natomiast zachęciła uczniów do rozmowy na temat różnic kulturowych między Polską i Hiszpanią. Jej wykład zatytułowany „Ci dziwni Hiszpanie..., czyli kilka słów o różnicach socjokulturowych” szybko przekształcił się w konwersatorium, a młodzież „Suchara” chętnie dzieliła się w Panią Doktor swoimi przemyśleniami na temat naszych gestów i zachowań.

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w zajęciach realizowanych w ramach Mobilnego Uniwersytetu Młodzieży, czyli uniwersytecko-unijnym projekcie, do uczestnictwa w którym zaproszono kilka szkół średnich z naszego województwa.

Back to top