• XIV Liceum Ogólnokształcące
  XIV Liceum Ogólnokształcące
 • To wyjątkowa szkoła
  To wyjątkowa szkoła
 • dla lubiących wyzwania
  dla lubiących wyzwania
 • przygodę
  przygodę
 • oraz działania artystyczne
  oraz działania artystyczne

4 września  Czas wakacji bezpowrotnie przeminął i pora wrócić do szkoły. Inauguracja roku szkolnego 2017/2018 w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. mjr. Henryka Sucharskiego miała, jak zwykle, uroczysty oraz niepowtarzalny charakter i poprzedzona została mszą świętą w kościele p.w. św. Józefa Robotnika.

O godzinie 9.00 na placu szkolnym zebrała się młodzież klas pierwszych mundurowych oraz uczniowie klasy o profilu artystycznym. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego oraz odegraniu hymnu państwowego meldunek o gotowości uczniów do nowego roku szkolnego odebrał pan dyrektor mgr Marek Kubocz. W swoim wystąpieniu pan dyrektor powitał serdecznie uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole, prezentując jednocześnie grono pedagogiczne XIV LO. W dalszej części przedstawił zarys historyczny wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się w dniu 1 września 1939 roku. Pan dyrektor Marek Kubocz zapoznał także uczniów z sylwetką patrona szkoły mjr. Henryka Sucharskiego, który w tamtych dniach dowodził bohaterską obroną Polskiej Składnicy Wojskowej na Westerplatte. Ta krótka refleksja była ciekawą lekcją kształtującą postawę patriotyczną młodzieży, ukazując obywatelski wymiar heroicznych zachowań w trudnych chwilach kampanii wrześniowej 1939 roku.

Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie klas pierwszych udali się na spotkania z wychowawcami, podczas których zapoznali się szczegółowo ze szkołą, w której przyjdzie im spędzić najbliższe trzy lata. O godzinie 11.00 miało miejsce rozpoczęcie nauki w nowym roku szkolnym z uczniami klas drugich i trzecich. W trakcie apelu pan dyrektor ponownie zaprezentował uczniom historię kampanii wrześniowej 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem roli patrona XIV LO w Katowiach mjr. Henryka Sucharskiego. Uroczystość zakończyło przejście uczniów do budynku szkoły, gdzie miały miejsce spotkania z wychowawcami. W ten oto sposób rok szkolny 2017/2018 należy uznać za otwarty, a na kolejne wakacje trzeba czekać aż dziesięć miesięcy!

 

 

 

 

  

Back to top