syb 3
syb 4
syb 6
syb 8
syb 9
syb 12
syb 13
syb 14
syb1
syb2
syb5
syb10
syb 7
Previous Next

Dziś przypada osiemdziesiąta trzecia rocznica ataku ZSSR na Polskę. Wczoraj z tej okazji reprezentacje klas: 3A i 3B, pod opieką Pani Dyrektor Justyny Kluz-Machlik oraz Pań: Beaty Małysz i Anny Gryglaszewskiej, wzięłyudział w obchodach Światowego Dnia Sybiraka.

Tegoroczne uroczystości miały miejsce przy budynku Sądu Okręgowego – przy tablicy poświęconej dr. Józefowi Zemle oraz na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Francuskiej – pod pomnikiem „Sybiracy - Sybirakom”. Celem przyświecającym organizatorom tego dnia, a mowa tu o Sybirakach i o przedstawicielach katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, było wspomnienienaszych rodaków, którzy w czasach carskiej Rosji orazII wojny światowej zostali przesiedleni w głąb Syberii, gdzie zmuszano ich do ciężkiej, katorżniczej pracy w nieludzkich warunkach – dokuczały im zimno i głód, szerzyły się choroby.

Spotkaniu przewodniczyła Pani Małgorzata Kalańska, Prezes Zarządu Okręgowego Związku Sybiraków w Katowicach, a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz samorządu miasta Katowice.

Młodzież z klas mundurowych godnie reprezentowała nasze liceum, tworząc poczet sztandarowy oraz służąc pomocą w kwestiach technicznych w trakcie uroczystości. Pani Dyrektor złożyła kwiaty pod pamiątkową tablicą. Później, wraz z dwiema uczennicami, zapaliła znicze pod pomnikiem na cmentarzu. Warto dodać, że wszystkie Opiekunki naszych uczniów zostały wyróżnione Odznaką Honorową Sybiraka, przyznawaną osobom szczególnie zaangażowanym w promowanie wiedzy na temat męczeństwa Polaków zesłanych na Syberię.

Bardzo cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w obchodach tego ważnego dnia. Naszym Przyjaciołom ze Związku Sybiraków bardzo dziękujemy za zaproszenie.

Back to top